Je lepšie prejsť na Windows 10, alebo zostať pri Windows 7?

  • Je Váš počítač v ohrození, ak zostanete pri Windows 7?
  • Je možné prejsť na Windows 10 zadarmo?
  • Je prechod na Windows 10 komplikovaný? Aké sú riziká?
Prejsť na Windows 10, či zostať na Windows 7?

MÔŽE PREJSŤ NA WINDOWS 10 KAŽDÝ? JE TO MOŽNÉ AJ ZADARMO?

Na začiatok si hneď treba položiť otázku či prejsť z Windows 7 na Windows 10. Naša rada je určite áno – Odpoveď však nie je taká jednoznačná. Závisí to od mnohých faktorov. O tom či a prečo aktualizovať si povieme nižšie. Ako na to? Na to máme odpoveď taktiež! Pred tým či Váš PC zvládne prechod na Windows 10 je treba si povedať prečo by ste už nemali mať Windows 7!
Microsoft štandardne poskytuje podporu svojím produktom 10 rokov. Windows 7 bol oficiálne spustený 22. Októbra 2009. To znamená, že 10 rokov podpory pre Windows 7 už ubehlo a jeho oficiálny koniec nastal 14.1.2020. Dokonca veľká väčšina vývoja Windows 7 sa zastavila už 13. januára 2015.

PRI AKTUALIZÁCII NA WINDOWS 10 TREBA ZVÁŽIŤ NASLEDOVNÉ:

Ak chceme zistiť či môžeme aktualizovať počítač na Windows 10, musíme si zodpovedať nasledovné:

  • Ako rýchlo Vám funguje Windows 7 teraz?
  • Ako dlho máte počítač?
  • Ako starý je Váš počítač?
  • Koľko máte voľného miesta na disku?

Microsoft urobil naozaj dobrú prácu s optimalizáciou aby Windows 10 fungoval aj na starších zariadeniach, ale predsa len je to moderný operačný systém a Vaše zariadenie by mohlo mať ťažkosti s fungovaním Windows 10. Poďme postupne.

Ako rýchlo funguje?

Toto je veľmi subjektívna otázka ale v podstate je na to jednoduchá odpoveď. Zvyknete po stlačení zapínacieho tlačidla počítača alebo notebooku ešte ísť na WC alebo urobiť si kávu? Ak ste odpovedali áno, tak okrem aktualizácie na Windows 10 by bolo potrebné dopriať Vášmu PC trochu IT POMOC Wellness. Štandardne by sa počítač mal zapnúť do 30 sekúnd ideálne okolo 15-20 sekúnd. Áno – 20 sekúnd. Čítate dobre.

Môžem mať na mojom 8 ročnom počítači Windows 10?

Vzhľadom na to, že pred 8 rokmi bola náročnosť operačného systému na nižšej úrovni, tak je možné, že by Váš počítač nezvládol update na Windows 10. Dokonca by to mohol byť ešte pomalší ako teraz. V takomto prípade je lepšie premýšľať nad novým notebookom. Ak by ste potrebovali pomôcť s výberom nového NB alebo PC radi Vám s tým pomôžeme a bezplatne Vám zašleme cenovú ponuku podľa Vášho rozpočtu.

Aktualizácia na Windows 10 si vyžaduje množstvo času, trpezlivosti a aj miesta na disku, takže určite si update na Windows 10 nespúšťajte pred pozeraním filmu alebo pred súrnou prácou. Najlepšie vtedy, keď pár hodín nebudete PC potrebovať. Ak sa obávate do toho pustiť, neváhajte nám zavolať, radi Vám s updatom pomôžeme.

Na disku kde máte nainštalovaný systém (spravidla to býva disk „C“), by ste mali mať aspoň 20 GB (gigabajtov) voľného miesta. Po inštalácii Vám z týchto 20 GB neostane veľa voľného miesta, preto odporúčame vyhradiť si na to aspoň 30 GB a viac, aby Vám náhodou počas aktualizácie nedošlo miesto.

Čo s programami, ktoré mám nainštalované?

Pre najlepšie možné fungovanie odporúčame nainštalovať Windows 10 ako úplne nový a čistý systém, a následne programy doinštalovať. Je to ale zložitejší spôsob. Pri aktualizácii na Windows 10 máte možnosť si ponechať všetky programy, iba Windows 7 sa zmení na Windows 10.

Ak potrebujete prekonzultovať update na Windows 10 – zavolajte nám a bezplatne Vám poradíme.

PREČO JE PROBLÉM, ŽE UŽ MICROSOFT NEMÁ PODPORU PRE WINDOWS 7?

Aj operačný systém má svoj životný cyklus a svoj vývoj počas svojej existencie. Na začiatku sa v ňom nachádza mnoho chýb, ktoré vývojári opravujú a vydávajú aktualizácie. Veľakrát sa nájdu v operačnom systéme nie len chyby ale dokonca bezpečnostné diery. Vďaka nim útočníci “hekeri” vedia napadnúť Váš počítač. Robia to za vidinou zisku alebo poškodenia. Môžu Vám počítač zašifrovať, môžu Vám údaje zmazať či ukradnúť. Následne si od Vás budú pýtať peniaze za vrátenie dát do pôvodného stavu. To že by ste za takéto niečo nikdy nemali platiť je jasné. Na obnovenie dát by ste mali mať iné prostriedky. O tom si napíšeme nabudúce. Späť k tomu prečo je dôležité aktualizovať. Vďaka týmto aktualizáciám sa tieto diery opravujú takzvanými bezpečnostnými záplatami.

Vždy keď vyjde nová aktualizácia – vývojári vydajú zoznam zmien aby bolo jasné pre tých, ktorých to zaujíma, čo je nového a na čo si majú dať pozor. Z iného uhla pohľadu to ale znamená pre útočníkov doslova návod na to čo v predošlej verzii nefungovalo a tak môžu presnejšie cieliť svoje útoky pretože už vedia čo nefungovalo.

Tak a teraz keď sme si povedali prečo je dôležité aktualizovať sa môžeme vrátiť k otázke či si chcete nechať na svojom počítači operačný systém, ktorému podpora skončila 14.1.2020, alebo radšej chcete zvýšiť bezpečnosť vášho PC a aktualizovať na najnovšiu verziu Windows 10?

Ak ste sa rozhodli, že radšej si ponecháte Windows 7, tak Vám ďakujeme, že ste sa dočítali až sem a veríme, že sa k nám vrátite aj kvôli iným článkom, ako napríklad – zálohovanie dát.

Používaním Windows 7 sa nič zvláštne s Vaším PC nestane, iba Vám Microsoft už nebude aktualizovať systém a tým pádom bude náchylnejší na napadnutie. Postupne sa môže stáť, že niektoré programy, ktoré používate tiež prestanú dostávať aktualizácie, čo vedie len k zhoršeniu bezpečnosti vášho PC.

Preto by ste mali zvážiť minimálne ochranu kvalitným antivírusovým programom.