Windows Defender alebo ESET?

 • Ktorý z nich ochráni môj počítač lepšie?
 • Aké druhy ochrany ponúkajú?
 • Neviete si vybrať? Radi Vám poradíme.
Windows Defender alebo ESET?

Je Windows Defender dostačujúci na ochranu vášho zariadenia? Dokáže rozpoznať vírusy na internete alebo ich prepúšťa ako sito vodu? Je domáci produkt ESET na ochranu vášho počítača lepší ako bezplatné konkurenčné programy alebo Windows Defender? O odpovediach na túto tému sa diskutuje už dlhú dobu. No málo kto pozná správnu odpoveď. Preto sme sa rozhodli spraviť vlastné testy ochrany.

Keď sa pozrieme spätne do minulosti, Windows Defender nemá práve najlepšiu povesť ochrany pred vírusmi. Spoločnosť Microsoft mala mnoho problémov s ochranou používateľov ale neustále sa snaží zdokonaľovať svoj operačný systém Windows 10 s ktorým je spojený aj Windows Defender. Prirodzene posúva hranicu kvality vyššie a vylepšuje ochranu v online svete. Ale stačí to?

V princípe platí, že základná ochrana je rozhodne lepšia ako žiadna. Mnoho používateľov si neuvedomuje jeho prednosti. Používateľa chráni automaticky bezplatne a bez potreby aby musel niečo nastavovať, nezaťažuje systém a prakticky nevyžaduje žiadnu údržbu. Na druhej strane väčšinu z týchto vlastností majú aj bezplatne a samozrejme aj platené antivírusy. Preto sme sa zamerali priamo na ochranu porovnaní so slovenským produktom ESET.

O WINDOWS DEFENDER

Ako sme už hovorili vyššie, spoločnosť Microsoft učinila v posledných rokoch veľké pokroky vo vývoji svojho antivírusu a rozšírila funkcie vo Windows Defender:

 • Detekcia hrozieb v reálnom čase
 • Ochrana firewallom
 • Rodičovská kontrola
 • Cloudová knižnica antivírovej ochrany (pre zrýchlenie celkového výkonu)

Po týchto rozšíreniach sme začali premýšľať, či je nutné používať iný antivírus alebo nám stačí na ochranu samotný Windows Defender.

JE WINDOWS DEFENDER POSTAČUJÚCI?

Spoločnosť Microsoft v posledných rokoch učinila mnoho vylepšení. Ale stále je mnoho veci ktoré sa nám na Microsoft Defender nepáčia:

 • rodičovská kontrola je obmedzená len na internetový prehliadač Microsoft
 • funkcie pre zabezpečenia internetu sa do externých prehliadačov (ako napríklad Chrome a Firefox) musia nainštalovať dodatočne
 • ochrana v reálnom čase nedokázala pri testovaní blokovať niektoré škodlivé súbory
 • neobsahuje integrovaného správcu hesiel
 • Microsoft neaktualizuje svoju databázu dostatočne často, tak aby bola vždy aktuálna

Na záver by sme radi spomenuli aj bezplatné antivírusové programy, ktoré poskytujú lepšiu ochranu pred vírusmi a malwarom. Mnoho programov ponúka ďalšie funkcie ktoré Microsoft nezahŕňa, napríklad virtuálnu privátnu sieť (VPN) a správcu hesiel. Najlepšie pre bezplatnú ochranu je kombinácia Windows Defender a bezplatný antivírus. Avšak 100% ochranu vám určite neposkytnú. Preto našim zákazníkom odporúčame ESET.

ČO POSKYTUJE ESET?

ESET má širokú škálu bezpečnostných nástrojov počítačovej bezpečnosti, aj vďaka tomu je lepšou možnosťou ako Windows Defender. Používateľov poteší aj rozsiahle spektrum balíkov z ktorých si môžu vyberať a prispôsobiť tak ochranu svojím potrebám. Ale akú ochranu nám ponúka?

Začnime výkonom počítača pri používaní programu. Pokles výkonu nezaznamenáte, zariadenie funguje bez akýchkoľvek problémov pri kancelárskej práci. Náročných používateľov poteší, že pokles výkonu nezaznamenáte ani pri hrách. Rýchle odhaľovanie hrozieb je zabezpečené vďaka diagnostike v Cloude.

Vďaka službe „LiveGrid“ budete včas varovaný pred možným rizikom vírusu. Skenovanie počítača prebieha neustále, zameriava sa na zmeny v súboroch či pripojenia. ESET tiež poskytuje hĺbkové preskúmanie všetkých súborov.

ESET toho oproti konkurencií ponúka viac než dosť. Od ochrany prístupu ku webkamere, až po dôkladnú ochranu pred hrozbami hĺbkovej infekcie (UEFI). Tiež poskytuje zobraziť zariadenia ktoré sú pripojené na domácej sieti a skenovať zraniteľnosť siete. Vďaka tejto funkcií môžete odhaliť, či sa na vašu WiFi nepripája sused alebo cudzie zariadenie.

Windows Defender versus ESET

Antivírus nám poskytuje všetky ochranne prostriedky Windows Defenderu rýchlejšie.

Priepustnosť vírusov nebola žiadna.

 • Rodičovská kontrola je dostupná pre všetky prehliadače bez inštalácie.
 • Ochrana v reálnom čase nás dokázala ochrániť pred všetkými hrozbami.
 • Obsahuje integrovaného správcu hesiel.
 • Databáza je neustále aktualizovaná.

ZÁVER

Spoločnosť Microsoft napreduje s Windows Defenderom správnym smerom. Používateľom poskytujú základnú bezpečnosť a funkcie, ktoré nie sú rozsiahle ale dokážete ich využiť. V spojení so správnym bezplatným antivírusom poskytnú slušnú bezpečnosť. Treba si ale uvedomiť, že databázy vírusov nie sú najaktuálnejšie a priepustnosť hrozieb je vyššia.

Slovenská spoločnosť ESET poskytuje viacero balíkov pre jedno alebo viacej zariadení. Databázy s vírusmi sú nonstop aktualizované vďaka rýchlej Cloudovej diagnostike.

Základný balík NOD32 poskytne všeobecnú ochranu alebo sa môžete rozhodnúť pre jeden z rozšírených balíkov. Z vlastnej skúsenosti môžeme len odporučiť antivírus od spoločnosti ESET. Ale pokiaľ nie ste stále istý, môžete si všetky funkcie najskôr sami vyskúšať. Pre nových používateľov ponúkajú skúšobnú verziu so všetkými funkciami na 30 dní zdarma.