Zálohujte si dáta a majte ich vždy po ruke.

  • Najčastejšie prípady straty dát?
  • Ako si zálohovať a chrániť svoje dáta?
  • Kam a na čo ich zálohovať?
Zálohujte si dáta a majte ich vždy po ruke.
Ako si správne zálohovať svoje dáta tak aby ste ich mali vždy po ruke a nikdy ich nestratili? Aké je správne zariadenie na ktoré si treba dáta zálohovať? Radi vám pomôžeme aby ste o svoje dáta neprišli a mali ich vždy po ruke.
Strata dát je v dnešnej dobe jeden z najväčších problémov v počítačovom svete. Či sa jedná o fotky z dovolenky, videá z prvého svätého prijímania alebo atestačná práca na vysokej škole. Všetky tieto dáta sú pre vás veľmi dôležité a prísť o ne nepripadá do úvahy.

Najčastejšie prípady straty dát:

Každý z nás sa už stretol s problémom kedy nedokázal dohľadať dáta ktoré si uložil. Táto situácia je veľmi nepríjemná z hľadiska používateľa. Dáta sú pre nás jedny z najdôležitejších uchovaných vecí v počítači, telefóne alebo tablete. Medzi najčastejšie prípady straty dát dochádza v týchto prípadoch:

  1. Poškodenie disku alebo systému na ktorom sa nachádzajú dáta.
  2. Napadnutie vírusom.
  3. Výpadok elektriny a následné poškodenie dát.
  4. Chyba programu, následné prepísanie dát a strata predošlej úpravy.

AKO SI ZÁLOHOVAŤ A CHRÁNIŤ SVOJE DÁTA?

Najlepšia ochrana pred stratou dát je ich záloha. Málo kto z nás si zálohuje dáta na externý ukladací priestor doma (Disk, USB, Qnap, Server) alebo na externé servery u poskytovateľov (ako poskytuje Apple – iCloud alebo Google – Google Drive). Častokrát tak začneme robiť až po nepríjemnej situácií, strate dát keď už je neskoro. Preto by sme na to mali myslieť dopredu a vyvarovať sa nepríjemným situáciám a stresom pri strate dát.

Preto prichádzame k otázke ako si správne a čo najefektívnejšie zálohovať svoje dáta?

Manuálne zálohovanie – je jeden z najjednoduchších spôsobov. Skopírovanie dát na externé úložisko doma (USB alebo prenosný disk). Avšak tento spôsob má viacero úskalí. Spomedzi tých najbežnejších je ten, že musíte na to myslieť a pravidelne si zálohovať dáta. Tiež tu hrozí strata disku alebo USB na ktorý si dáta ukladáte.

Automatické zálohovanie – najodporúčanejší spôsob zálohovania. Väčšinou pomocou plánovanej zálohy ktorú si nastavíte vo vašom zariadení. Následne sa už o nič nemusíte starať a zariadenie si pravidelne, podľa nastavenia, zálohuje vami vybrané dáta a priečinky. Tento spôsob je možné využiť buď vstavaným nástrojom v Systéme Windows 10, iOS a Android alebo bezplatnými a platenými zálohovacími softvérmi.

KAM ZÁLOHOVAŤ DÁTA?

Výber správneho typu ukladacieho priestoru je kľúčom ku korektnému zálohovaniu dát. Odporúčame nespoliehať sa len na jeden typ ukladacieho priestoru, ale využívať viac možností súčasne. Okrem zálohovania dát na externý disk USB, by ste mali mať zapnuté zálohovanie aj na cloudové úložisko, ako je OneDrive od spoločnosti Microsoft. Je neoddeliteľnou súčasťou operačného systému Windows 10 a poskytuje bezplatné úložisko až do 5GB dát.

Taktiež pri telefónoch vám túto možnosť poskytuje u Apple iOS a zálohovanie na ich iCloud alebo pri Android zariadení je to Google disk. Pokiaľ potrebujete pomôcť s nastavením zálohovania alebo máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať a naši technici vám s radosťou pomôžu.